Krowy mleczne muszą otrzymywać pokarm zrównoważony pod względem wartości odżywczych i składników mineralnych, by mogły wytwarzać mleko w satysfakcjonujących dla rolnika ilościach. Zadaniem rolnika jest takie dopasowanie pokarmu dla bydła, by dostarczyć mu nie tylko energii, ale także niezbędnych składników mineralnych.
Melasa dla krów jako dobry dodatek do pokarmu
Melasa dla bydła jest przez rolników chętnie stosowana, gdyż jest dobrym źródłem energii. Melasa buraczana musi być jednak dodawana w odpowiedniej ilości do pożywienia, tak by efekt był zadowalający. Ilość melasy dla krów w dawce pożywienia uzależniona musi być od tego, jakie składniki odżywcze są już zawarte w tym pokarmie. Oprócz tego, iż melasa buraczana jest świetnym dodatkiem do pasz, jest także sprawdzonym dodatkiem do zakiszania surowców roślinnych, najczęściej kukurydzy.
Czym jest melasa buraczana?
Melasa jest półpłynną masą, dosyć gęstą i lepką, która przyjmuje barwę od brązowej do nawet ciemnobrunatnej. Melasa buraczana powstaje wskutek procesu rafinacji cukru. Co ważne, z 100 kg buraków można otrzymać tylko około 3-4 kg melasy buraczanej. Melasa posiada także charakterystyczny zapach, bardzo podobny do zapachu karmelu. Warto wspomnieć, iż melasa dla krów zawiera tylko około 20% wody. Pozostałe 80% to sucha masa. Jako że melasa powstaje na skutek rafinacji cukru, posiada około 40-50% sacharozy. Bardzo ważne z punktu widzenia hodowców krów i bydła, jest to, iż melasa buraczana jest bogata w różnorodne związki i składniki mineralne. Oprócz 10% białka melasa to źródło wapnia, fosforu, potasu, magnezu oraz sodu. Nie należy zapominać także o tym, iż melasa to źródło witamin z grupy B, żelaza, cynku oraz miedzi i manganu. Oczywiście zawartość poszczególnych związków mineralnych uzależniona jest od tego, z jakich buraków cukrowych została zrobiona, od warunków glebowych, w jakich uprawiano buraki oraz od procesu technologicznego, jaki został użyty w produkcji cukru.
Melasa buraczana jako dodatek do pożywienia krów mlecznych
Melasa buraczana jest najczęściej stosowana jako dodatek w pożywieniu krów mlecznych. Warto dodawać ją do pasz, gdyż stanowi bardzo dobre źródło energii dla wszelkich mikroorganizmów, które bytują w żwaczu. Warto dodawać melasę buraczaną do pasz, gdy krowy są głównie na żywieniu pastwiskowym lub, gdy dawka pożywienia oparta jest o lucernę lub sianokiszonkę z traw. Dzięki dodaniu melasy do pożywienia bakterie w żwaczu mają łatwo dostępną energię, co zwiększa efektywność syntezy białka.
Nie bez znaczenia jest także to, iż dodawanie do pasz melasy poprawia zapach i smak pożywienia. Należy ją rozcieńczać z wodą w stopniu 1:4. Optymalna dawka dla krów mlecznych to od 0,5 kg do 2 kg na dzień.
Dodawanie melasy do pożywienia dla krów mlecznych pozwala na dostarczenie zwierzętom potrzebnych składników mineralnych, co sprzyja wzrostowi produkcji mleka. Nic dziwnego, iż znaczna część rolników przekonała się już o zaletach dodawania melasy do pożywienia i z powodzeniem stosują ją u swoich krów.